W ramach programu Poznaj Polskę, w dniach 7-8 listopada 2022r., grupa uczniów CEZ wraz z 3 opiekunami wybrała się na dwudniową wycieczkę do Biskupina i Poznania. Według ministerialnych wytycznych młodzież podążała szlakiem kultury i dziedzictwa narodowego oraz największych osiągnięć polskiej nauki.
Wycieczka odbyła się z dofinasowaniem MEiN w kwocie 10 000 PLN w ramach programu Poznaj Polskę.
Pierwszy dzień rozpoczął się od wizyty w rezerwacie archeologicznym w Biskupinie, który to jest jednym z największych takich miejsc w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha. Najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza.
Następnie grupa wybrała się do Poznania i tam zwiedzała z przewodnikiem historyczny zespół miasta. W programie znalazł się Stary Rynek i okoliczne uliczki: renesansowy Ratusz, Góra Przemysła z Zamkiem Królewskim, kościół Farny; Ostrów Tumski a tam Katedra wraz z kryptą (miejsce pochówku pierwszych władców Polski) oraz Złota Kaplica; a także Dzielnica Cesarska a w niej Zamek cesarski, Collegium Minus, pl. A. Mickiewicza, Opera, pomnik Poznańskiego Czerwca ‘56.
Po noclegu w jednym z poznańskich hoteli, grupa rozpoczęła kolejny dzień wycieczki od wizyty w Palmiarni - największej w kraju i jednej z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. Akwarium eksponuje 37 zbiorników o pojemnościach od 1000 do 14000 litrów, można w nich oglądać 170 gatunków ryb z różnych stron świata oraz około 40 gatunków roślin wodnych.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym - oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści się ono w centralnej części Starego Rynku, w jednym z dwóch wybudowanych po zniszczeniach wojennych pawilonach. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego. Młodzież mogła podziwiać broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie od X do XXI w., a także malarstwo batalistyczne.
Następnie uczniowie wybrali się do Zamku Królewskiego. Jest to rezydencja królewska w Poznaniu, wzniesiona prawdopodobnie w XIII w. przez Przemysła II. Zamek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Został on częściowo zniszczony w czasie wojny północnej, popadł w ruinę. Odbudowany szczątkowo pod koniec XVIII w. Ponownie zniszczony w 1945, odbudowany częściowo w latach 1959–1964, następnie zrekonstruowany w latach 2010–2013 według projektu Witolda Milewskiego. Pomysł i forma odbudowy zamku spotkały się z zarzutami niektórych środowisk o ahistoryczność, stąd też przez niektórych oponentów potocznie jest nazywany Zamkiem Gargamela. Finalnie, uczniowie mogli podziwiać piękny krajobraz miasta z wieży widokowej.
Ostatnim punktem wycieczki był interaktywny pokaz pieczenia rogali Świętomarcińskich w Muzeum Rogalowym. Na początku grupa dowiedziała się wiele o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich, poznała także elementy gwary i historii Poznania. A co najciekawsze, kilku chętnych osobiście brało aktywny udział w procesie przygotowywania rogali. Wszystko odbyło się w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na ratusz i koziołki.
Po tak intensywnych dwóch dniach „poznawania Polski” młodzież szczęśliwie i bezpiecznie wróciła do Stalowej Woli.
Bardzo dziękuję opiekunom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w wycieczce za aktywny udział w zwiedzaniu oraz cudowną atmosferę. Na pewno pozostanie ona na długo w naszej pamięci...
Koordynator projektu - Aleksandra Siembida