1. Matematyka jest to królowa wszystkich nauk; jej ulubieńcem jest prawda, a prostota i oczywistość jej strojem. Ale przybytek tej monarchini jest obsadzony cierniem, po którym chodzić trzeba.
- to słowa Jana Śniadeckiego polskiego matematyka, astronoma i filozofa przełomu XVIII i XIX wieku.
2. W każdej wiedzy jest tyle prawdy ile jest w niej matematyki.
- stwierdził Immanuel Kant niemiecki filozof przełomu XVIII i XIX wieku.
3. Liczby rządzą światem – powiedział Pitagoras, starożytny filozof i matematyk.
Tymi kilkoma myślami sławnych ludzi o matematyce i liczbach rozpoczął się we środę 27.11.24 szkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas I naszej szkoły. Na scenie zasiadło 5 trójek przedstawicieli wszystkich klas I technikum i szkoły branżowej. Do rozwiązania mieli 10 różnorodnych zadań związanych z liczbami, w tym krzyżówkę. Niektóre były szybko rozwiązywane, inne m.in. zadanie zawierające liczby zapisane cyframi rzymskimi sprawiały trochę trudności. Były też zadania dla publiczności z nagrodami.
Przebieg konkursu uatrakcyjniły piosenki i wiersze o liczbach przedstawione przez uczniów naszej szkoły. Po zaciętej rywalizacji przewodnicząca jury p. wicedyrektor Justyna Krawiec ogłosiła wyniki. Najwięcej punktów zdobyła trójka z klasy ISK, drugie miejsce zajęła klasa IIPE.
Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody: kalkulatory i przybory geometryczne. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestniczącym w konkursie. Jak wszyscy widzieli, liczby są wśród nas, żądzą naszym życiem. A bez matematyki nie da się funkcjonować. Można matematyki nie lubić, można jej nie rozumieć, ale na pewno trzeba się z nią zaprzyjaźnić i świetnie się nią bawić. I tej przyjaźni i rozumienia wszystkim życzymy.
Konkurs przygotowały nauczycielki matematyki: Anna Woś, Małgorzata Stadnik, Elżbieta Idec, Małgorzata Czulińska.
Oprawę fotograficzną zapewniła Aneta Wójcik.
Mikołajki w kinie???? Dlaczego Nie!
Zapraszamy na szkolny seans mikołajkowy w kinie HELIOS i projekcję filmu "Listy do M. Pożegnania i powroty" .
Seans dla uczniów CEZ odbędzie się dnia 3 grudnia w kinie HELIOS o godz. 10.15. Zapisy u wychowawców klas.
Opr. Monika Bis
Ostatni polski mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak „Monte Cassino”, „Hubalczycy”, „Ziele na kraterze” - Melchior Wańkowicz - zmarł 50 lat temu, 10 września 1974 roku.
Jego książki wciąż urzekają czytelników starszego i średniego pokolenia, a naszą intencją i pragnieniem jest, aby sięgnęli po nie młodzi ludzie. Warto przypominać nie tylko teksty Melchiora Wańkowicza, ale również jego warsztat. Dziennikarz uważał bowiem, że odpowiedzialnością mediów jest moderowanie dyskusji, a nie promowanie poglądów nienawistnych wobec innych.
Informujemy, że można składać wnioski o wydanie mLegitymacji skolnej. Szczegóły i wniosek do pobrania poniżej lub w MENU - DO POBRANIA - DOKUMENTY.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczyna ogólnopolską kampanię #wiemcorobić, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, takich jak child grooming i sextortion. Kampania obejmie działania edukacyjne i prewencyjne skierowane do dzieci, rodziców oraz nauczycieli i ma pomóc rozpoznawać i przeciwdziałać niebezpieczeństwom kryjącym się w internecie. Inicjatywa, realizowana dzięki wsparciu Pepco, uzyskała patronat honorowy Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka oraz Komendanta Głównego Policji, a w jej organizację zaangażowane jest szerokie grono specjalistów, w tym m.in.: sędzia, psychoterapeuta, psychiatra dziecięcy, psycholog, pedagog seksualny czy przedstawiciele policji.
12 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli odbył się III Szkolny Test o Niepodległości. W rywalizacji wzięło udział sześć drużyn, w tym jedna drużyna nauczycieli.
Test składał się z trzech rund, podczas których uczestnicy odpowiadali na pytania związane z historią odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zaciętej rywalizacji jury ogłosiło wyniki:
Dodatkową atrakcją była runda dla publiczności, podczas której uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, wykazując się dużą wiedzą historyczną. W trakcie wydarzenia mogliśmy usłyszeć patriotyczne piosenki w wykonaniu uczennic z klasy 2FR, które wprowadziły nas w wyjątkowy nastrój.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Organizatorzy : Paweł Głasek, Dorota Czerska-Pawełek
Dnia 20 listopada uczniowie klasy III P, po raz kolejny odwiedzili Muzeum COP w Stalowej Woli. Tym razem zachętę stanowiła nowa ekspozycja pt. HISTORIA W TWOIM PORTFELU. Prelekcję n.t. wygłosiła Pani Karolina Wójcik-Tuzim, prowadząc nas po ekspozycji muzealnej. Uczniowie mieli okazję przeniesienia się w świat pieniędzy–prześledzili drogę od denara do złotego, dowiedzieli się, dlaczego płacimy „złotym”, a nie „lechem” i poznali sławnych polskich projektantów banknotów. W sposób szczególny w tej historii podkreślona została postać Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera, ministra skarbu w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz Ignacego Mościckiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wybitnego naukowca, twórcę ponad 45 wynalazków i patentów.
W części warsztatowej uczniowie sami stali się artystami/grafikami, projektując własny, niepowtarzalny banknot, z zachowaniem wszelkich prawideł, takich jak nadanie numeru seryjnego, podpisu czy wtopienie znaku wodnego.
Opiekunami wycieczki byli: wychowawca klasy Monika Bis i nauczyciel historii Dorota Czerska-Pawełek.
Więcej fotek w galerii :)
Opr. Monika Bis
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli przystępuje do organizacji lokalnej akcji charytatywnej „Stalowowolska Paczka Pomocy” – edycja 2024
Głównym celem akcji jest wsparcie w okresie przedświątecznym osób samotnych 60+ ze Stalowej Woli, którzy na co dzień nie mają wsparcia i kontaktu
z rodziną. W ramach akcji zbierane będą: artykuły spożywcze, w tym m. in. kawa, kawa zbożowa, kakao, herbata, miód, dżem, słodycze oraz mile widziane elementy świąteczne. W ramach akcji nie ma możliwości zbierania środków finansowych, środków chemicznych i tekstylnych.
Zbiórka paczek z wymienionymi powyżej artykułami odbywać się będzie w okresie od 18 listopada do 30 listopada 2024 roku.
Dary dla osób potrzebujących wsparcia, należy przynosić do gabinetu pedagoga s.210 lub do s.109
Dobro powraca…
koordynatorzy:
Agnieszka Hepnar
Aleksandra Siembida
Marzena Marek-Godek